Site Loader

Letos již druhá návštěva Itálie (ta první vedla do Pescary) mě zavedla do Říma. Tři dny v Římě víkend rychle utekly a já mám alespoň několik poznámek a taky pár tipů na restaurace.

Celkem spontánní trip se odehrál uprostřed července a takovou blbost bych už nikdy neudělal. Bylo tam opravdu velký vedro. 🥵Já jsem tam teda nechtěl jet ani když jsme to plánovali, ale prostě jsem na to kývnul. 😅Zase aby to nebylo takové drama, bylo asi kolem 32 °C a vždy se dá někam schovat. Navíc na dost místech po celém Římě jsou pítka s vodou. Kdo je na to připraven, nebude zaskočen.

Čtvrtek – přílet do Říma

Ve čtvrtek jsem letěl odpoledním spojem z Prahy do Říma s Ryanair. To znamená přílet na letiště Ciampino. Let byl celkem v pohodě a první kroky vedly ke stánku s prodejem jízdenek na veřejnou dopravu. Pokud jedete na prodloužený víkend, doporučuji zakoupit jízdenku na 72 hodin. Stojí 18 eur a je platná pro metro, autobus a vlaky v Římě (více info, nejen o jízdenkách, ZDE). Jízdenku koupíte těsně před východem z letiště u jednoho z informačních stánků. Pokud budete u špatného, pošlou vás ke správnému. 🙂 Jo, a jde platit i kartou. 🙏Z tohoto letiště je více možností, jak se dostat do centra, pouze dvě možnosti se nabízí v rámci vaší zakoupené jízdenky. Jsou jimi autobusy 520 a 720. Až budete teda plánovat cestu v Google Maps, ověřte si, že z letiště jedete právě jedním z nich. Případně si vždy můžete koupit samostatnou jízdenku na některý expres do města.

Vícedenní jízdenky jsou platné na metro, autobusy a vlaky v Římě.

Doporučení na večeři blízko Vatikánu

Ještě ve čtvrtek večer jsme měli namířeno do restaurace Hostaria Dino e Tony, na kterou jsem dostal tip od svého kolegy. Naneštěstí byla restaurace dočasně uzavřena (to je tak, když majitel neaktualizuje záznam firmy v Google My Business) a tak jsme skončili o ulici vedle v Il Colibrì. Celkem dobrá restaurace s přehledným menu. Majitel uměl dobře anglicky a doporučil nám místní speciality.

Víno Pecorino

Pátek – procházka Římem

Kdo očekává detailního průvodce, může rovnou přestat číst. Tento trip jsem nechal skoro celý na kamarádovi a ve finále jsme jen procházeli město a hlavní památky (Koloseum bude zítra, takže můžeš přeskočit na Sobotu). Den začíná snídaní, a tak i naše cesta vedla do The Loft, kde měli celkem dobrou nabídku. Vesměs to bylo o ovoci a sladkém. 🐷

Palačinky v restauraci The Loft
Snídaně v The Loft

Restaurace je kousek od náměstí sv. Petra, kam vedly naše kroky hned po snídani. Už kolem 10 zde byla dlouhá fronta. Vyfotili jsme pár fotek a směřovali dále do města. Po několika hodinách nám celkem vyhládlo a přemýšleli jsme, co dáme za jídlo. Řada padla na sea food, a tak jsme zašli do restaurace Pesceria Barberini. Mají super výběr ryb a i prostředí vypadalo skvěle!

Večeř jako místní!

Veliká výhoda byla, že s mým kamarádem dorazil také jeho kolega Luca, který pochází z Říma (a stále si stěžuje, že tři dny v Římě jsou málo :-D). V pátek nás vzal do místní restaurace, kde podle výrazů snad neviděli turistu (asi jo, ale víte jak 😎). Jméno restaurace je Antica Schiacciata Romana a jede se sem celkem dlouho autobusem, koukněte na mapu a posuďte sami!

Sobota – Římské Koloseum

Vstávačka pozdě, lístky online jsme nekoupili, tak co budeme dělat? Všude se dočítáme, že fronty jsou dlouhé. Oukej, jedeme ke koloseu a věříme, že fronta bude krátká. Omyl. Před koloseem jsou dvě fronty. 🙄Ta kratší je k pokladně, kde si musíte koupit lístek. Ta delší je na vstup do Kolosea. Chvilku jsme stáli ve frontě na lístky, ale pak jsme se na to vykašlali.

Koloseum v Římě
Fronta do Kolosea

Odcházíme na menší snack do restaurace se sendviči Pane & Vino, která je asi 10 minut od Kolosea. Rozhodujeme se,co budeme dělat. Na jednu stranu nám je to už celkem jedno, na druhou se tam podívat chceme, když už to jsme. Rozhodli jsme se, že si zaplatíme tour s nějakou agenturou. Výhoda totiž je, že pro organizované skupiny se používá zadní vchod, u kterého nejsou žádné fronty. Během celé tour se také dozvíte různé informace, takže to je další plus. Pro někoho může být nevýhodou větší cena. Je potřeba zvážit, jestli si radši připlatíte, ale půjdete hned, nebo strávíte několik hodin ve frontě. 🤷‍♂️Naše tour byla organizována agenturou TOUR IN THE CITY.

Večeř jako místní no. 2

Na večeři nás znovu bere Luca (kamaráda kolega z Říma). Další restaurace, kde stěží viděli turistu, se jmenuje Mamì Mai Secondi. I když obsluha neuměla vůbec anglicky a vše nám objednal Luca, problém objednat mít nebudete. Menu obsahuje pouze italské speciality a Google případně pomůže! 😉My se po výborné večeři přesunuli na místí festival v areálu stáčírny a balírny vody.

Spaghetti amatriciana

Letiště Ciampino a služby

Ráno s kocovinou spěcháme na letiště, kde v rychlosti projdeme security a odcházíme na gate. Letiště je to menší, ale za security je několik míst, kde je možné si koupit nějaký snack a vodu. Sezení bylo dostatek a prostor byl příjemně klimatizován!

Letadlo dosedá v Praze, tři dny v Římě jsou za námi, každý se vydáváme vlastní cestou a já už si v hlavě plánuju další trip! 🌍

Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *